Bra att veta!

En skola där du blir sedd

Skolan ägs av en ekonomisk förening vars medlemmar har sina rötter inom en bred politisk vänster. Här hittar du en del praktisk information. Vill du veta mer om våra huvudmän och skolans historia kan du följa den här länken.

Här hittar du våra läsårstider, en del praktisk info m m.

Vill du veta mer om studier på folkhögskola i största allmänhet? Gå gärna in på folkhogskola.nu. Här hittar du svar på många frågor.

Antagning

Antagning:
Principiellt gäller att du som kan studera på folkhögskola måste ha fyllt 18 senast under det kalenderår som din kurs börjar.  Vi berättar på hemsidan hur antagningen till våra olika kurser går till. Ibland gör vi ett urval bland de sökande, ibland gäller “först till kvarn”. 

Vi har olika antagningsperioder till olika kurser. I regel antar vi under respektive antagningsperiod löpande och du får ditt antagningsbesked under eller direkt efter din antagningsintervju. Utanför ansökningsperioden tar vi inte emot några (intresse-)anmälningar.

Våra läsårstider hittar du här

Info om dina studier:
När du läser hos oss får du mängder av information. Allt ifrån grundläggande brandskyddsregler över telefonlistor till policydokument och kursplaner för just den kurs som du läser. Fråga din lärare eller vår kanslipersonal om du inte hittar rätt bland grejerna. 
Studerar du på skolan och behöver blanketter, till exempel ledighetsansökningar? Sånt får du av dina lärare eller på kansliet.

Beställa intygskopior: Du kan beställa kopior på gamla kursintyg, omdömen etc genom att kontakta vårt kansli. Du behöver uppge vilken kurs du har läst, personnummer, namn, adress, telefon, samt läsår.
Det kostar 100:- att få ett kursintyg/omdöme, det inkluderar kostnaderna för att ta fram ett nytt samt för utskicket. Pengarna sätter du in på skolans bankgiro 5333-6517. Du märker inbetalningen med ”Ditt namn” och ”Intygskopia”.

Studiemedel:
Ofta kan du finansiera dina studier med studiemedel från CSN. Du hittar information om studieekonomi och -finansiering i varje kursbeskrivning. Har du mer generella frågor om studiemedel? Mer info finns hos CSN.

Övriga frågor: Är något oklart? Saknar du någon information här? Hör av dig till oss så återkommer vi.

Blanketter & intyg

 

När du läser hos oss får du mängder av information. Allt ifrån grundläggande brandskyddsregler över telefonlistor till policydokument för just den kurs som du läser. Fråga din lärare eller vår kanslipersonal om du inte hittar grejerna.
Studerar du på skolan och behöver blanketter, till exempel ledighetsansökningar? Sånt får du av dina lärare eller på kansliet.

Beställa intygskopior: Du kan beställa kopior på gamla kursintyg, omdömen etc genom att kontakta vårt kansli. Du behöver uppge vilken kurs du har läst, personnummer, namn, adress, telefon, samt läsår.
Det kostar 100:- för att få ett kursintyg/omdöme. Pengarna sätter du in på skolans bankgiro 5333-6517. Du märker inbetalningen med ”Ditt namn” och ”Intygskopia”.

Har du frågor om studiemedel? Mer info finns hos CSN.

Övriga frågor: Är något oklart? Saknar du någon information här? Hör av dig till oss så återkommer vi.

Styrdokument

 

Här hittar du de dokument som styr vår verksamhet: